Etnoliga

cover-etnoliga

Wszystko dla piłki, piłka dla wszystkich!

Piłka nożna to najpopularniejsza gra na świecie. Łączy ludzi niezależnie od koloru skóry, płci czy wyznania. Właśnie w taką piłkę chcemy grać. Wierzymy w futbol otwarty dla wszystkich, oparty na pozytywnym dopingu i zasadach fair play. Dlatego w 2010 r. stworzyliśmy w Warszawie projekt Etnoliga.

Nie dla rasizmu i dyskryminacji

Zarówno na wielkich stadionach jak i szkolnych boiskach zdarzają się incydenty rasistowskie. Naśladowanie odgłosów małp czy obrzucanie bananami dotknęło Emmanuela Olisadebe, Roberto Carlosa, Samuela Eto’o, Mario Balotellego, Kevina Prince-Boatenga i wielu innych. Niektórzy z nich w ramach protestu decydowali się opuścić boisko w trakcie gry. Gdy pod nogi Daniego Alvesa trafił banan rzucony z trybun, Brazylijczyk podniósł go i zjadł, co było początkiem kampanii #WeAreAllMonkeys. Wielcy piłkarze walczą też poza boiskiem. Jak Predrag Pasić, który zrezygnował z kariery w Niemczech, by prowadzić szkółkę piłkarską w oblężonym Sarajewie. Jak Carlos Caszely, który u szczytu międzynarodowej kariery stanął przeciwko chilijskiej dyktaturze, za co jego rodzina zapłaciła torturami. Czy Didier Drogba, który po zdobyciu nagrody dla najlepszego piłkarza Afryki zawiózł ją na północ kraju, mimo że sam pochodzi ze zwaśnionego z tamtym regionem południa Wybrzeża Kości Słoniowej. To tylko niektórzy nasi bohaterowie.

Historia

Pierwszy turniej zorganizowaliśmy w 2005 r. Zaprosiliśmy uchodźców, studentów i uczniów do wspólnej zabawy. Byli Czeczeni i Afrykanie. Po roku kolejne zawody poszerzone o ekipę wietnamską i nowe osoby z całego świata. W trzecim i czwartym turnieju grało już 12 drużyn, m.in. reprezentacja gminy żydowskiej oraz kibice Legii z warszawskiego Bródna. Rozpoczęliśmy współpracę ze środowiskiem piłkarek, wprowadzając minimalną liczbę 3 kobiet w każdym zespole. W związku z dużym zainteresowaniem, w 2010 r. turnieje przekształciły się w stałą ligę.

Co nas wyróżnia?

• Tworzymy wielokulturową społeczność zintegrowaną wspólną pasją
  • Każdego roku gra z nami blisko tysiąc osób z ponad 50 krajów
  • Wszystkie drużyny są wielokulturowe, w każdej grają wspólnie kobiety i mężczyźni
  • Zawodnicy współdecydują o kształcie ligi
  • Meczom towarzyszą konkursy, poczęstunki i prezentacje przygotowane przez drużyny
  • System punktacji preferuje fair play i aktywność poza boiskiem
  • Prowadzimy własną reprezentację, regularnie trenujemy
  • Organizujemy turnieje charytatywne, także na rzecz małych uchodźców i domów dziecka

Fundacja jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia Football Against Racim in Europe.